Polskie Dni Morza w Pradze i Bratysławie – relacja

W dniach 19 – 21 czerwca br. odbyły się polskie Dni Morza w Pradze i w Bratysławie.

We wtorek 19.06. w ogrodach Ambasady RP w Pradze odbyły się główne uroczystości Dni Morza, imprezy, której prapoczątki sięgają okresu przedwojennego.

 

W tym roku organizatorem była Krajowa Izba Gospodarki Morskiej. Sponsorami, poza Panem Ministrem Rafałem Wiecheckim, były polskie firmy: porty

 

Szczecin-Świnoujście, Gdańsk i Gdynia, Akademia Marynarki Wojennej, Urząd Morski w Gdyni, Pol-Levant, Szkoła Morska w Gdyni, Finnlines, Spedrapid i

 

Trade-Trans, których delegacje uczestniczyły w uroczystościach.

Wielką przychylność wykazał Ambasador RP w Pradze Pan Jan Pastwa.

Na planowanych 250 osób, faktycznie wzięło udział ponad 300, reprezentujących Rząd i Parlament R.Cz., a przede wszystkim około 200 przedstawicieli firm spedycyjnych i agencyjnych działających w Republice Czeskiej. Trzeba dodać, że nieobecnego Pana Ministra Rafała Wiecheckiego reprezentował oprócz Podsekretarza Stanu, Asystent Ministra Pan Karol Gąbka.

Dodatkowym elementem dodającym splendoru Dniom Morza była sejmowa delegacja Komisji Obrony Narodowej z przewodniczącym Bogdanem Zdrojewskim i wiceprzewodniczącym Jerzym Szmajdzińskim.

Bardzo ciekawym elementem była prezentacja osiągnięć Akademii Marynarki Wojennej w dziedzinie elektronicznego śledzenia ruchu statków. Zaszczycił nas także zastępca Dyrektora Wspólnego Centrum Operacyjnego gen. bryg. Mirosław Balint.

Impreza była udana i pozwoliła na zaprezentowanie możliwości handlowych naszych firm.

W czwartek 21.06 grupa polskich przedsiębiorców udała się do Bratysławy, gdzie w Hotelu Borik odbyła się słowacka część obchodów Dni Morza 2007. Duża przychylność Ambasadora RP w Bratysławie, pozwoliła na zgromadzenie bardzo znacznego grona słowackich gości. Pana Ministra Rafała Wiecheckiego reprezentował Asystent Ministra Pan Karol Gąbka. Delegacja Akademii Marynarki Wojennej pokazała swój program promujący osiągnięcia AMW. Zainteresowanie było ogromne. Cieszyły również nawiązywane kontakty handlowe, a także wola współpracy Administracji Morskiej Polski i Słowacji.

Atmosfera była niezwykle przyjacielska i zakończyła się sukcesem gospodarczym. Na planowane 120 osób, udział w Dniach Morza w Bratysławie przekroczył 150 osób.

 

Krajowa Izba Gospodarki Morskiej również w przyszłym roku planuje zorganizować Polskie Dni Morza w Pradze i w Bratysławie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *