Zaproszenie na konferencję

KRAJOWA IZBA GOSPODARCZA

zaprasza na

Konferencję Naukową:

„Międzynarodowe unikanie opodatkowania w Polsce a interes polskiego przedsiębiorcy”

która odbędzie się

8 października 2015 r., o godz. 9.30, sala 31
w siedzibie KIG, Warszawa, Trębacka 4

 

Polski budżet traci z tytułu międzynarodowego unikania opodatkowania CIT blisko 46 miliardów złotych rocznie – takie szacunki przedstawiają międzynarodowi eksperci KE. Niewątpliwie ma to związek z nielegalnym przepływem pieniędzy do rajów podatkowych – Polska plasujemy się w światowej czołówce tuż za Białorusią i Katarem – podaje raport Global Financial Integrity (2014).

Jednym z powodów tego stanu rzeczy jest międzynarodowe unikanie opodatkowania. Odbywa się ono poprzez agresywną optymalizację, stosowaną przez globalne holdingi, które do tego celu wykorzystują skomplikowane instrumenty finansowe. Samo zjawisko jak i brak skutecznej polityki państwa mają nie tylko negatywny wpływ na stan budżetu, ale również na sytuację uczciwych przedsiębiorców, którzy nie stosują tego typu praktyk. Eksperci Komisji Europejskiej jasno formułują stwierdzenie, że skala i tempo  postępu zjawiska zagrażają bezpieczeństwu finansowemu państwa. Przeciwdziałanie tej sytuacji należy uznać za priorytetowe zadanie polskiego rządu, tym bardziej że tendencje są wzrostowe.

Na polskim gruncie badania tego zjawiska prowadzi prof. Dominik Gajewski, autor raportu „Nowe wyzwania dla Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Międzynarodowe unikanie opodatkowania jako zagrożenie dla interesów państwa”. Wyniki raportu i skala problemu zostaną zaprezentowane podczas konferencji pt. „Międzynarodowe unikanie opodatkowania w Polsce a interes polskiego przedsiębiorcy”, która jesienią tego roku odbędzie się w Warszawie.

 

Formularz rejestracyjny:
Uprzejmie prosimy o potwierdzenie uczestnictwa klikając w ten link.

Zapraszamy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *