Misja gospodarcza do Polski z Republiki Południowej Afryki, w szczególności z prowincji KwaZulu Nata

Szanowni Państwo

W imieniu Krajowej Izby Gospodarczej informujemy o misji gospodarczej do Polski z Republiki Południowej Afryki, w szczególności z prowincji KwaZulu Natal,.

Z uwagi na fakt, że w prowincji KwaZulu Natal tej działają dwa duże porty Durban i Richards Bay, które dzielą pomiędzy siebie trzy czwarte tonażu krajowych przeładunków w RPA, być może zainteresuje Państwa udział w tym spotkaniu i ewentualna współpraca.

Misja biznesu południowoafrykańskiego przewidywana jest najprawdopodobniej na połowę października 2016.

18 lipca br. Krajowa Izba Gospodarcza gościła przedstawicieli Trade and Investment KwaZulu Natal, wschodniej prowincji Republiki Południowej Afryki. Pod poniższym linkiem znajduje się aktualna prezentację nt. Prowincji KwaZulu Natal, jej zasobów oraz możliwości i kierunków dalszego rozwoju.

Wg. naszej placówki w Pretorii, Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji w Johannesburgu, czy też konsula honorowego w Durbanie polscy przedsiębiorcy nie powinni mieć obaw o bezpieczeństwo ewentualnych inwestycji w RPA czy niestabilnych rządów.

W przypadku zainteresowania współpracą z rynkiem Republiki Południowej Afryki, w tym Prowincji KwaZulu Natal uprzejmie proszę o przesłanie wypełnionego w języku angielskim załączonego formularza profilu działalności (formularz do pobrania) Państwa firmy i przesłanie go na email aderbin@kig.pl

Pozwoli to ukierunkować skład przedstawicieli biznesu z KwaZulu Natal, którzy odwiedzą Polskę z misją gospodarczą w październiku br.

Republika Południowej Afryki stanowi największą gospodarkę na afrykańskim kontynencie, która opiera się głównie na usługach i przemyśle wydobywczym. RPA jest drugim na świecie producentem złota, największym platyny, rud chromu, wanadu i manganu. Główną rolę w gospodarce RPA odgrywa sektor usług finansowych, najlepiej rozwinięty i najnowocześniejszy na kontynencie afrykańskim. Bardzo ważną rolę odgrywa sektor wytwórczy, branża motoryzacyjna. Rolnictwo RPA charakteryzuje duża skala stosowania genetycznie zmodyfikowanych upraw. Znaczący udział w PKB kraju mają również handel i turystyka, usługi publiczne, transport i komunikacja. Inwestycje w RPA dotyczą głównie infrastruktury i budownictwa, energetyki, gazu i wody.

Kraj podzielony jest administracyjnie na 9 prowincji. Produkt krajowy brutto jest najwyższy w prowincjach Gauteng, KwaZulu-Natal i Western Cape. Te trzy prowincje wytwarzają niemal dwie trzecie PKB całej Republiki Południowej Afryki. To tam wytwarzana jest połowa produkcji rolniczej, trzy czwarte produkcji przemysłowej i dwie trzecie produkcji sektora budowlanego. Północne prowincje – Mpumalanga i Limpopo – są dostawcami dwóch trzecich minerałów.

KwaZulu-Natal, to ponad 10 milionowa prowincja na wschodzie tego kraju o powierzchni ponad 94 tys. km2 ze stolicą Pietermaritzburg.

Durban, największe miasto prowincji KwaZulu- Natal, położone jest nad Oceanem Indyjskim i jest głównym, największym portem RPA, dziewiątym co do wielkości na świecie. Drugim ważnym portem Prowincji jest Richards Bay, największy przeładunkowy port towarów masowych w RPA i jednocześnie centrum specjalnej strefy przemysłowej (IDZ). Durban i Richards Bay dzielą pomiędzy siebie trzy czwarte tonażu krajowych przeładunków. Międzynarodowy port lotniczy King Shaka zapewnia dostęp do Prowincji drogą lotniczą.

Inwestycje w lokalną infrastrukturę przyspieszyły wzrost gospodarczy regionu. Dziś KwaZulu Natal jest drugą co do znaczenia gospodarczą prowincją RPA. Perspektywy rozwoju tego regionu są bardzo obiecujące. Nabrzeża przyciągają turystów, a w ślad za tym inwestycje w nieruchomości i inne sfery życia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *