Wizyta Ambasadora Republiki Południowej Afryki

W dniach 9 i 10 stycznia pomorski biznes morski odwiedził ambasador Republiki Południowej Afryki w Polsce Simon Jabulani Ntombela

Wizyta została zorganizowana na prośbę Ambasady RPA w Polsce przez Krajową Izbę Gospodarki Morskiej w Gdyni.

W poniedziałek i wtorek ambasador SJ Ntombela, z radcą Chrisem Botha i pracownikiem ambasady Janem Królakiem oraz w asyście dyrektora biura KIGM Rafała Machowiaka odwiedzili port gdyński, stocznię Nautę oraz Akademię Morską. Ostatniego dnia wizyty odbyło się również spotkanie ambasadora z członkami Krajowej Izby Gospodarki Morskiej.

W Zarządzie Morskiego Portu w Gdyni goście zostali przywitani przez prezesa zarządu Adama Mellera oraz wiceprezesa Piotra Nowaka. Podczas spotkania zaprezentowano historię portu, jego teraźniejszość oraz kierunki rozwoju. Rozmawiano o możliwościach współpracy w rozwijaniu kontaktów biznesowych.

„Fotorelacja” z wizyty w porcie

Następnie podczas objazdu po porcie Harris Mawusi, reprezentujący zarząd gdyńskiego portu, opowiedział o poszczególnych terminalach, ich użytkownikach oraz rodzaju towarów przeładowywanych na ich terenie. Objazd zakończył się obejrzeniem panoramy portu z tarasu widokowego znajdującego się na budynku BCT.

Tego samego dnia delegacja udała się na spotkanie z zarządem stoczni Nauta. Korzystając z dziennego światła obejrzano tereny produkcyjne wraz z dokami oraz remontowanymi tam jednostkami. Następnie w budynku zarządu obejrzano i wysłuchano prezentacji dotyczącej stoczni oraz jej oferty. Zarząd stoczni reprezentował Wiesław Badura oraz Jarosław Staluszka.

We wtorek, 10 stycznia, delegacja udała się do Akademii Morskiej w Gdyni. Po powitaniu przez rektora uczelni Janusza Zarębskiego goście w towarzystwie władz uczelni obejrzeli prezentacje dotyczącą szkoły, zakresu kształcenia, osiągnięć oraz planów rozwoju. Następnie rozmawiano nt. możliwości współpracy obu krajów w kształceniu kadr dla gospodarki morskiej. Ambasador wyraził swoje ogromne uznanie dla pracy kadry uczelni, wysokiego poziomu kształcenia, oferty programowej, jak również zaangażowania Akademii w podnoszeniu wiedzy na kontynencie afrykańskim – wspominając tu uczelnię w Angoli, w której wkład w działalność Akademii Morskiej w Gdyni uważał za nieoceniony.

Tego samego dnia o 11.30 w Domu Marynarza odbyło się spotkanie ambasadora z członkami Krajowej Izby Gospodarki Morskiej. W imieniu władz KIGM gości powitał Rafał Machowiak. W programie spotkania odbyła prezentacja, podczas której ambasador przedstawił ogólne informacje nt. Republiki Południowej Afryki, jej gospodarki oraz jej więzów gospodarczych z Polską. Omówił główne kierunki oceanicznej gospodarki południowoafrykańskiej, uwypuklając możliwość współpracy z polskimi firmami branży gospodarki morskiej.

Więcej informacji o prezentacji można obejrzeć po pobraniu.

Po prezentacji na pytania zebranych gości odpowiadał ambasador SJ Ntombela i radca ambasady Chris Botha. Pytania koncentrowały się wokół spraw prawnych dotyczących żeglugi i możliwości ograniczeń w handlu i transporcie, a także rodzaju towarów jakie RPA może eksportować do i sprowadzać z Polski. Pan ambasador zauważył, że eksport polski do RPA jest ok. czterokrotnie większy od polskiego importu z RPA, i jednym z jego głównych zadań  jest wyrównać tę dysproporcję, tym samym zachęcał do inwestycji w RPA, przypominając, że jego kraj jest największym inwestorem afrykańskim w Polsce.

Relacja fotograficzna na facebook’u

Po swoim wystąpieniu, pan ambasador zaprosił zebranych na lunch oraz degustację południowoafrykańskiego wina. W miłej atmosferze, z widokiem na zaśnieżony Bulwar Nadmorski, zimowy Bałtyk przy kieliszku wina i łososiu rozmawiano nie tylko o sprawach biznesowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *