Poľský deň mora v Bratislave 2017

13 czerwca w Bratysławie w hotelu Mercure Bratislava Centrum odbyło się spotkanie polskiego biznesu morskiego z biznesem słowackim w ramach Polskiego Dnia Morza w Bratysławie.
Polski Dzień Morza, który odbył się w tym roku, jest kontynuacją Dnia Morza z roku 2016 i sięga do tradycji organizowania przez KIGM Dni Morza na Słowacji i Czechach w latach minionych.
Tegoroczny Dzień Morza odbył się podobnie jak poprzednie edycje pod patronatem honorowym ambasadora RP w Republice Słowackiej i przy współpracy organizacyjnej z naszą placówką dyplomatyczną. Spotkanie zaszczycił przedstawiciel władz słowackich Jozef  Moravček, Dyrektor Generalny Ministerstwa Transportu i Budownictwa RS oraz ambasador RP w Republice Słowackiej Leszek Soczewica.
Gości powitał radca – minister Piotr Samerek zastępca ambasadora RP w Republice Słowackiej oraz przewodniczący Rady KIGM Adam Mellera. Spotkanie moderował Rafał Machowiak, dyrektor biura KIGM.
Stronę polską reprezentowali Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście, Zarząd Morskiego Portu Gdynia oraz Gdańsk, Szkoła Morska w Gdyni, Deepwater Container Terminal, Baltic Container Terminal, Unifeeder, Morski Terminal Masowy Gdynia, Polskie Line Oceaniczne oraz Polska Izba Spedycji i Logistyki.
Krajową Izbę Gospodarki Morskiej reprezentowali przewodniczący Rady KIGM Adam Meller, przewodniczący Rady KIGM Oddziału Pomorskiego Krzysztof Michnal i Sekretarz Generalny KIGM Jerzy Lewandowski.

Strona słowacka reprezentowana była przez firmy transportowe, spedycyjne i logistyczne, reprezentujące przewoźników morskich działających na terenie Słowacji, przedstawicieli władz, izb handlowych, szkół wyższych oraz dziennikarzy branżowych.
Prezentacje firm polskich odbywały się równolegle z rozmowami b2b, indywidualnie zorganizowanymi przez uczestników Dnia Morza oraz podczas przerwy kawowej i obiadu przy winie.
Ostatnim punktem spotkania było wystąpienie Stanislava Michalička, dyrektora zarządzającego Interliner s.r.o eksperta ds. transportu i  żeglugi morskiej, który w kilku słowach opowiedział o oczekiwaniach słowackich firm w stosunku do polskich portów i korzystaniu z ich usług, a także przedstawił ogólny stosunek słowackich kontrachentów do współpracy ze stroną polską, zgodnie z którym slowaccy partnerzy widzą ofertę polskich portów oraz firm transportowych jako konkurencyjną i atrakcyjną, mogącą konkurować z ofertą takich potentatów jak port w Hamburgu czy Rotterdamie, nie tylko pod względem cenowym, ale też jakością świadczonych usług.
Według S. Michalička najważniejszą kwestią, nad którą powinni skoncentrować się zarówno polscy jak i słowaccy przedsiębiorcy to lobbing w kręgach decydencki nad polepszeniem połączeń kolejowych i drogowych pomiędzy naszymi krajami.
Wydarzenie cieszylo się dużym zainteresowaniem i można uznać za niezwykle udane. Kolejna edycja Dnia Morza najprawdopodobniej w czerwcu przyszłego roku, na którą zapraszamy już dziś.
KIGM bardzo dziękuje ambasadorowi RP panu Leszkowi Soczewicy oraz całej załodze ambasady zaangażowanej w organizację Dnia Morza.
Fotografie dzięki uprzejmości pani Magdaleny Suwary
RM