Wizyta studyjna słowacko-czeskiej branży TSL. Polski Dzień Morza

7 i 8 czerwca 2018 w ramach Polskiego Dnia Morza na Słowacji odbyła się wizyta studyjna przedstawicieli branży TSL ze Słowacji i Czech oraz Uniwersytetu w Żylinie w portach Trójmiasta.

W przeciwieństwie do wcześniejszych edycji Polskiego Dnia Morza na Słowacji, w tym roku organizatorzy – Krajowa Izba Gospodarki Morskiej i ambasada RP na Słowacji, po konsultacjach z zainteresowanymi, zdecydowali się na zmianę formuły wydarzenia. W tym roku czerwcowe wydarzenie przeniesiono z Bratysławy do Polski by zainteresowani mogli zobaczyć ofertę polskich portów nie tylko na prezentacjach wygłaszanych w salach konferencyjnych, ale by mogli zobaczyć jak na co dzień pracują porty i jak przestawiana w folderach oferta wygląda „na żywo”. Z Polskiego Dnia Morza na Słowacji nie zrezygnowano. Odbędzie się ono najprawdopodobniej w październiku w Żylinie i również, podobnie jak wizyta w Polsce, obejmie zainteresowany ze Słowacji i Czech.

Gospodarzami tegorocznej wizyty w Polsce byli Zarząd Morskiego Portu Gdynia, Zarząd Morskiego Portu Gdańsk, Zarząd Morskiego Portu Szczecin Świnoujście, Morski Terminal Masowy Gdynia, Bałtycki Terminal Kontenerowy, Deepwater Container Terminal oraz Akademia Morska w Gdyni.

 

Dzień pierwszy – Port Gdynia (7 czerwca)

Wizytę studyjną rozpoczęto w Zarządzie Morskiego Portu Gdynia, gdzie gości powitał p. Adam Meller – jako prezes zarządu portu oraz przewodniczący Rady KIGM. W imieniu ambasady wystąpił reprezentujący ambasadora RP na Słowacji radca minister p. Piotr Samerek.

Gdyński dzień został podzielony na trzy bloki. Moderatorem spotkania był dr hab. Maciej Matczak. W pierwszej części prezentacje przedstawiające zalety kooperacji biznesu słowackiego i czeskiego, przedstawiliby port Gdynia oraz port Szczecin i Świnoujście.

Następnym punktem programu był panel dyskusyjny, w którym zaproszeni do panelu rozmawiali o korzyściach współpracy z portem Gdynia oraz jego partnerami. W panelu wzięli udział przedstawiciele: Steny Line, Finnlines Polska, Unifeeder A/S, Baltic Terminal Container, Gdynia Container Terminal, Morski Terminal Masowy Gdynia oraz PKP Cargo. (relacje z wydarzenia:

https://www.port.gdynia.pl/pl/wydarzenia/aktualnosci/1137-port-gdynia-w-barcelonie-2

https://www.facebook.com/PortGdyniaOfficial/videos/1870487463016821/

https://www.facebook.com/135234369999730/videos/802537479936079/

https://www.youtube.com/watch?v=E707bDHv4tk

Równolegle do spotkania w ZMPG, część gości reprezentujących Uniwersytet w Żylinie udała się na wizytę w Szkole Morskiej w Gdyni, a następnie w Akademii Morskiej w Gdyni.

relacja tu:

http://www.am.gdynia.pl/aktualnosci/2018/spotkanie-z-przedstawicielami-uniwersytetu-w-zylinie

Po posiłku goście wyruszali z wizytą na terminal BCT, gdzie o terminalu opowiadał przewodnik, a wcześniej uczestnik panelu Piotr Frąckowiak (BCT). Goście mogli zobaczyć rozładunek kontenerowca Unifeedera, oraz z bliska przyjrzeć się pracującemu terminalowi, zgromadzonym na placu składowym kontenerom oraz innym ładunkom przewodzonych przez BCT.

Następnie na statku-restauracji Dragon, pod opieką i z komentarzem organizatorów, rozpoczęło się zwiedzanie gdyńskich nabrzeży i terminali portowych od strony morza.

 

Kolacja

Pierwszy dzień wizyty zwieńczyła kolacja w restauracji Filharmonia przy Motławie w Gdańsku. Obok gospodarzy oraz gości zza południowej granicy w posiłku wzięli również inni potencjalni partnerzy reprezentujący polski biznes, zaproszeni przez gospodarzy. W „sali dębowej” rozmawiano o wrażeniach i interesach już w mniej oficjalniej atmosferze przy kieliszku wina i piwie oraz szczupaku faszerowanym w rakach czy tatarze ze śledzia z czerwoną cebulką.

Foto: https://www.facebook.com/pg/Krajowa-Izba-Gospodarki-Morskiej-Polish-Chamber-of-Maritime-Commerce-135234369999730/photos/?tab=album&album_id=799254706931023

 

Dzień drugi – Port Gdańsk (8 czerwca)

W piątek rano, w budynku Kapitanatu Portu Północnego, gości powitał prezes Zarządu Morskiego Portu Gdańsk, p. Łukasz Greinke. Następnie goście wysłuchali prezentacji ZMP Gdańsk, ZMP Szczecin-Świnoujście, Deepwater Container Terminal, Portu Północnego, firm Adampol oraz Chemiki.

Po posiłku, z opieką przewodników, delegacja udała się na szczyt wierzy kapitanatu by obejrzeć port z poszczególnymi nabrzeżami z „lotu ptaka” oraz dowiedzieć się o infrastrukturze portu i planach inwestycyjnych wcześniej przedstawionych w prezentacjach.

Kolejnym i ostatnim punktem wizyty w porcie gdańskim, i tym samym całej wizyty studyjnej w Polsce, były odwiedziny w DCT, gdzie jadąc autokarem pomiędzy stosami kontenerów, goście mogli zobaczyć rozładunek dwóch kontenerowców.

Foto: https://www.facebook.com/135234369999730/photos/?tab=album&album_id=799256703597490

RM