12 października 2021 odbyła się konferencja zorganizowana przez Radę Przedsiębiorczości -
„Diabeł tkwi w regułach. Jakość, dialog i czas kluczowymi elementami dobrej legislacji” na której zaprezentowany został raport „Polski Ład Legislacyjny” zawierający m. in. rekomendacje Rady Przedsiębiorczości dotyczące nowoczesnego, demokratycznego procesu wdrażania regulacji w Polsce. Raport został przygotowany we współpracy z Grant Thornton.
Celem konferencji było wskazanie rekomendacji rozwiązań mających na celu poprawę jakości stanowienia prawa i samego prawa w Polsce. Punktem odniesienia do rekomendacji był proces tworzenia aktów prawnych, na podstawie których jest wdrażany program „Polski Ład”, a który został ujęty w Raporcie „Polski Ład Legislacyjny”.
Zgodnie z Raportem początki wdrażania „Polskie Ładu” budzą niepokój zarówno w aspekcie konsultacji społecznych projektów ustaw (czas trwania konsultacji, uwzględnianie uwag), trybu uchwalania prawa, vacatio legis a także oceny funkcjonowania wprowadzonych już w życie aktów (Ocena Skutków Regulacji ex-post) .
Poniżej kilka slajdów obrazujących przeprowadzone badania.
Po zaprezentowaniu stanu obecnego, twórcy raportu przedstawili rekomendacje mające na celu poprawić obecny stan w ww. kwestiach. Cały raport wraz z rekomendacjami można przeczytać na https://grantthornton.pl/wp-content/uploads/2021/10/Polski-%C5%81ad-Legislacyjny-RAPORT-12-10-2021.pdf
Po prezentacji odbyła się debata z udziałem polityków i posłów na Sejm RP. Uczestnicy debaty stwierdzili, że polski proces stanowienia prawa jest całkiem poprawny, jeśli nie dobry. Są odpowiednie regulacje, które od dawna już stoją na jego straży i wyznaczają standardy. Jest Regulamin Sejmu, Senatu; Regulamin Pracy Rady Ministrów, są zasady techniki legislacji, OSR-y; „Problem natomiast tkwi w stosowaniu albo raczej niestosowaniu tych regulacji”.
Nagranie z debaty można obejrzeć poniżej: https://www.facebook.com/pracodawcyrp/videos/597642914605740