Droga Użytkowniczko, Drogi Użytkowniku portalu internetowego kigm.pl Uprzejmie informujemy, że od 25 maja 2018 r. obowiązuje tzw. RODO, czyli Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/48/WE. Nowe prawo wprowadza zmiany w zasadach regulujących przetwarzanie danych osobowych. Szczegółowe zapisy znajdziesz w nowej polityce prywatności portalu internetowego kigm.pl. Jednocześnie informujemy, że Państwa dane są przetwarzane w sposób bezpieczny, z należytą starannością i zgodnie z obowiązującymi przepisami
Polityka Prywatności/Cookies   
AKCEPTUJĘ
Joomla 3.1 Templates by FatCow Coupon

Spotkanie z Urzędem Statystycznym

Opublikowano: poniedziałek, 28, listopad 2022

21 listopada 2022 Sekretarz Generalny KIGM Rafał Machowiak spotkał się z przedstawicielami Urzędu Statystycznego w Szczecinie, który reprezentowały panie: dyr. Katarzyna Dmitrowicz-Życka, p. Anna Bilska, p. Jolanta Janik, p. Dorota Grzelak.
 
Tematem spotkania były trwające konsultacje społeczne zmian ramowych w Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD). Ośrodek GUS w Szczecinie jest m. in. odpowiedzialny jest za zbieranie informacji dotyczących polskiej gospodarki morskiej i wydawanie Rocznika Statystycznego Gospodarki Morskiej. W obowiązującym PKD nie ma kategorii, która pozwalała by w badaniach GUS wprost wskazać na biznes morskich. Z tego względu trudno jest określić np. jaki realny wpływ ma ta branża na PKB, prezentowane dane nie ukazują realnego jej obrazu, co często wpływa na decyzje decydentów. W związku z tym Rafał Machowiak zwrócił się do przedstawicieli GUS z prośbą o współpracę i wskazówki w działaniach dotyczących planowej nowelizacji. Podczas rozmowy ustalono, że nie łatwo będzie wprowadzić odpowiednie zmiany. Jedynym możliwym elementem kodu Kwalifikacji, gdzie można by wnioskować zmianę, i który mógłby wskazywać np. na przynależność podmiotu do branży morskiej jest piąte miejsce w kodzie PKD, choć i tu nie ma gwarancji, że ułatwi to badanie.

Problem z jakimi Urząd Statystyczny spotyka się w swych badaniach jest zakres działalności firm i liczba kodów jakie wprowadzają do ewidencji. Zgodnie z metodą badawczą GUS, określając charakter działalności firmy bierze pod uwagę główny kod jej działalności, który nie zawsze oddaje rzeczywistą, główną działalność firmy. Poza tym wiele firm spoza tradycyjnie pojmowanej branży morskiej działa w jej obszarze, czasem wyłącznie lub dużej mierze np.: banki, kancelarie prawnicze, ubezpieczyciele, firmy związane z magazynowaniem, produkcją komponentów dla stoczni itd.

W rezultacie spotkania sekretarz generalny zadeklarował pomoc dla urzędu w zakresie wskazywania podmiotów branżowych oraz zobowiązał się do wystąpienia do organizacji współpracujących z Izbą o podobne działania i pomoc. Propozycja została przyjęta pozytywnie i zapowiedziano dalszą współpracę w ww. obszarach.