Spotkanie z p. poseł Magdaleną Sroką, KIGM POR
17 lutego 2020 w Szkole Morskiej w Gdyni odbyło się, zorganizowane przez sekcję edukacji morskiej oddziału pomorskiego KIGM, spotkanie z panią poseł Magdaleną Sroką, członkinią Sejmowej Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Sejmu RP.
Sekcję edukacji morskiej i Radę KIGM POR reprezentowali: Pan Krzysztof Michnal – przewodniczący Rady KIGM POR, p. Jarosław Bramko z Akademii Marynarki Wojennej oraz p. prof. Kazimierz Witkowski z Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. W spotkaniu wziął również udział sekretarz generalny KIGM p. Rafał Machowiak.
Rozmawiano o morskich ośrodkach szkoleniowych regionu Pomorza Gdańskiego oraz o trudnościach na jakie napotykają. Głównie dotyczących problemów wynikających z przeprowadzanych egzaminach oraz z chaosu w przepisach prawa i skutakach wprowadzeni nowego prawa oświatowego.
Oprócz o konieczności wprowadzenia ogólnych zmian systemowych umożliwiających funkcjonowanie jednostek edukacji morskiej, przedstawiono pani poseł przykłady trudności z jakimi na co dzień borykają się prowadzący jednostki edukacyjne branży morskiej a także uczący się w nich.
Wróciła nadal nie rozwiązana kwestia kolejność egzaminów (dotycząca także absolwentów szkół wyższych) – tj. faktu, że najpierw przeprowadzany jest egzamin praktyczny, potem testowy w Urzędzie Morskim.
Wskazano, że treść pytań egzaminacyjnych w wielu wypadkach jest przestarzała i zbyt skomplikowana biorąc pod uwagę konieczność rozwiązywania zadań testowych, gdzie czasem na odpowiedź jest ok. minuta. Podniesiono również, że można znaleźć pytania spoza tematyki kursów, a także mówiono o błędach w odpowiedziach w bazie pytań egzaminacyjnych. Zaproponowano również by zwrócić uwagę na pytania zbyt abstrakcyjne w testach i zrezygnować z nich.
Rozmawiano również o utrudnieniach w egzaminach na kapitana żeglugi wielkiej, tu wskazano na brak podstawy programowej. Poruszono też temat zakresu kursów specjalistyczny, który nie był dawno modyfikowany.
Pani poseł zapoznała się z problemami dotyczącymi oświatowej gałęzi gospodarki morskiej, obiecując, że podejmie w zakresie swych możliwości wszelkie kroki, które rozwiążą te problemy i poprawią funkcjonowanie edukacji morskiej.