Droga Użytkowniczko, Drogi Użytkowniku portalu internetowego kigm.pl Uprzejmie informujemy, że od 25 maja 2018 r. obowiązuje tzw. RODO, czyli Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/48/WE. Nowe prawo wprowadza zmiany w zasadach regulujących przetwarzanie danych osobowych. Szczegółowe zapisy znajdziesz w nowej polityce prywatności portalu internetowego kigm.pl. Jednocześnie informujemy, że Państwa dane są przetwarzane w sposób bezpieczny, z należytą starannością i zgodnie z obowiązującymi przepisami
Polityka Prywatności/Cookies   
AKCEPTUJĘ
Joomla 3.1 Templates by FatCow Coupon

Spotkanie z p. poseł Magdaleną Sroką, KIGM POR

Opublikowano: środa, 19, luty 2020

17 lutego 2020 w Szkole Morskiej w Gdyni odbyło się, zorganizowane przez sekcję edukacji morskiej oddziału pomorskiego KIGM, spotkanie z panią poseł Magdaleną Sroką, członkinią Sejmowej Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Sejmu RP.

Sekcję edukacji morskiej i Radę KIGM POR  reprezentowali: Pan Krzysztof Michnal – przewodniczący Rady KIGM POR, p. Jarosław Bramko z Akademii Marynarki Wojennej oraz p. prof. Kazimierz Witkowski z Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. W spotkaniu wziął również udział sekretarz generalny KIGM p. Rafał Machowiak.


Rozmawiano o morskich ośrodkach szkoleniowych regionu Pomorza Gdańskiego oraz o trudnościach na jakie napotykają. Głównie dotyczących problemów wynikających z przeprowadzanych egzaminach oraz z chaosu w przepisach prawa i skutakach wprowadzeni nowego prawa oświatowego.

Oprócz o konieczności wprowadzenia ogólnych zmian systemowych umożliwiających funkcjonowanie jednostek edukacji morskiej, przedstawiono pani poseł przykłady trudności z jakimi na co dzień borykają się prowadzący jednostki edukacyjne branży morskiej a także uczący się w nich.

Wróciła nadal nie rozwiązana kwestia kolejność egzaminów (dotycząca także absolwentów szkół wyższych) – tj. faktu, że najpierw przeprowadzany jest egzamin praktyczny, potem testowy w Urzędzie Morskim.

Wskazano, że treść pytań egzaminacyjnych w wielu wypadkach jest przestarzała i zbyt skomplikowana biorąc pod uwagę konieczność rozwiązywania zadań testowych, gdzie czasem na odpowiedź jest ok. minuta. Podniesiono również, że można znaleźć pytania spoza tematyki kursów, a także  mówiono o błędach w odpowiedziach w bazie pytań egzaminacyjnych. Zaproponowano również by zwrócić uwagę na pytania zbyt abstrakcyjne w testach i zrezygnować z nich.

Rozmawiano również o utrudnieniach w egzaminach na kapitana żeglugi wielkiej, tu wskazano na brak podstawy programowej. Poruszono też temat zakresu kursów specjalistyczny, który nie był dawno modyfikowany.

Pani poseł zapoznała się z problemami dotyczącymi oświatowej gałęzi gospodarki morskiej, obiecując, że podejmie w zakresie swych możliwości wszelkie kroki, które rozwiążą te problemy i  poprawią funkcjonowanie edukacji morskiej.