Droga Użytkowniczko, Drogi Użytkowniku portalu internetowego kigm.pl Uprzejmie informujemy, że od 25 maja 2018 r. obowiązuje tzw. RODO, czyli Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/48/WE. Nowe prawo wprowadza zmiany w zasadach regulujących przetwarzanie danych osobowych. Szczegółowe zapisy znajdziesz w nowej polityce prywatności portalu internetowego kigm.pl. Jednocześnie informujemy, że Państwa dane są przetwarzane w sposób bezpieczny, z należytą starannością i zgodnie z obowiązującymi przepisami
Polityka Prywatności/Cookies   
AKCEPTUJĘ
Joomla 3.1 Templates by FatCow Coupon

Pracownicze Plany Kapitałowych (PPK) - Webinar - 4.09.2020

Opublikowano: środa, 26, sierpień 2020

Szanowni Państwo,

Z dniem 01.07.2020 r. firmy zatrudniające powyżej 20 osób zostały objęte regulacjami ustawy z dnia 4 października 2018 roku o Pracowniczych Planach Kapitałowych (PPK).

Zgodnie z przepisami powołanej Ustawy (znowelizowanej w związku z pandemią COVID-19) - terminy wdrożenia PPK przez firmy z tzw. II transzy (zatrudniające pomiędzy 50 a 249 osób) zostały zrównane z terminami wdrożenia firm z tzw. III transzy (zatrudniającymi pomiędzy 20 a 49 osób).


Obecnie dla obu grup pracodawców, przy wdrożeniu PPK, należy pamiętać o ostatecznych datach, wynikających z Ustawy o PPK:

1.      Umowa o Zarządzanie (UoZ) – czyli umowa zawierana pomiędzy podmiotem zatrudniającym a instytucją finansowa konstytuująca PPK w zakładzie pracy - musi zostać zawarta najpóźniej do 27.10.2020 r.
2.      Umowa o Prowadzenie (UoP) – czyli zapisanie uprawnionych osób zatrudnionych do PPK -  musi zostać zawarta najpóźniej do 10.11.2020 r.

Wpłat do PPK pracodawca dokonuje począwszy od miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał stosunek prawny wynikający z UoP.  Co w praktyce oznacza, że samo zawarcie Umowy o zarządzanie jeszcze nie obliguje pracodawcy do dokonywania wpłat – natomiast zapisanie pracownika do PPK obliguje do naliczania wpłat już od najbliższego wynagrodzenia. Dlatego nie warto zwlekać z zawarciem UoZ – bo zyskujecie Państwo w ten sposób więcej czasu na przygotowanie się do wdrożenia PPK, nie ponosząc przy tym kosztów składek.


PPK jest obligatoryjnym programem, który musi posiadać każdy podmiot zatrudniający. Jedyną możliwością zwolnienia z prowadzenia PPK jest posiadanie u siebie w firmie Pracowniczego Programu Emerytalnego (PPE) ze składką podstawową na poziomie nie niższym niż 3,5% wynagrodzenia brutto wraz z minimalną partycypacją na poziomie 25% osób zatrudnionych.

Zwracamy uwagę, że zgodnie z art. 106 Ustawy o PPK: „Kto, jako podmiot zatrudniający albo osoba obowiązana do działania w imieniu podmiotu zatrudniającego, nie dopełnia obowiązku zawarcia umowy o zarządzanie PPK w przewidzianym przepisami terminie, podlega karze grzywny w wysokości do 1,5% funduszu wynagrodzeń u danego podmiotu zatrudniającego w roku obrotowym poprzedzającym popełnienie czynu zabronionego”.
 
W celu wyjaśnienia wszelkich wątpliwości oraz udzielenia odpowiedzi na Państwa pytania związane z PPK, wspólnie z Invesotrs TFI SA, zapraszamy na webinar edukacyjno-szkoleniowy, który odbędzie się w dniu 04.09.2020 (piątek) o godz. 10:00.


Bardzo proszę o przesyłanie do poniedziałku 31.08.2020 r. potwierdzenia uczestnictwa w webinarze, wraz z podaniem adresu e-mail, na który zostanie wysłane zaproszenie.
na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript..