Droga Użytkowniczko, Drogi Użytkowniku portalu internetowego kigm.pl Uprzejmie informujemy, że od 25 maja 2018 r. obowiązuje tzw. RODO, czyli Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/48/WE. Nowe prawo wprowadza zmiany w zasadach regulujących przetwarzanie danych osobowych. Szczegółowe zapisy znajdziesz w nowej polityce prywatności portalu internetowego kigm.pl. Jednocześnie informujemy, że Państwa dane są przetwarzane w sposób bezpieczny, z należytą starannością i zgodnie z obowiązującymi przepisami
Polityka Prywatności/Cookies   
AKCEPTUJĘ
Joomla 3.1 Templates by FatCow Coupon

Węgry a przewozy kolejowe z Chin.

Opublikowano: wtorek, 02, luty 2021

28 stycznia 2021 na stronie Ośrodka Studiów Wschodnich ukazała się notatka informacyjna dotycząca modernizacji suchego portu w węgierskim Záhony.

Zgodnie z informacją na początku bieżącego roku węgierskie przedsiębiorstwo East-West Gate rozpoczęło budowę terminalu kontenerowego znajdującej się przy granicy z Ukrainą miejscowości Fényeslitke. Będzie on wyposażony w pięć torów, umożliwiających przeładunek czterech składów towarowych o długości 740 m. – z toru „szerokiego” na „normalny”. Działalności komercyjną ma zacząć w pierwszym kwartale 2022 roku. Przewidywana przepustowość to 200 tyś. TEU roczne (z możliwością do powiększenia jej do 1 mln TEU).

Budowa terminalu w Fényeslitke jest elementem szerszego projektu modernizacji istniejącego już suchego portu w Záhony (przepustowość ok. 3-5 tyś TEU), a które jest uważane za obiekt stanowiący konkurencję dla polskich Małaszewiczów.

Władze węgierskie uważają ten projekt za strategiczny. Dzięki niemu Węgry mają się stać „bramą do Europy i kluczowym punktem ruchu towarowego między Azją a Europą”.
 
Zapraszamy do zapoznania się z tekstem notatki na stronie Ośrodka Studiów Wschodnich:

https://www.osw.waw.pl/pl/publikacje/analizy/2021-01-28/modernizacja-suchego-portu-zahony-wegierska-proba-przejecia-przewozow