Droga Użytkowniczko, Drogi Użytkowniku portalu internetowego kigm.pl Uprzejmie informujemy, że od 25 maja 2018 r. obowiązuje tzw. RODO, czyli Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/48/WE. Nowe prawo wprowadza zmiany w zasadach regulujących przetwarzanie danych osobowych. Szczegółowe zapisy znajdziesz w nowej polityce prywatności portalu internetowego kigm.pl. Jednocześnie informujemy, że Państwa dane są przetwarzane w sposób bezpieczny, z należytą starannością i zgodnie z obowiązującymi przepisami
Polityka Prywatności/Cookies   
AKCEPTUJĘ
Joomla 3.1 Templates by FatCow Coupon

Port Wolnego Handlu - Hajnan

Opublikowano: środa, 28, kwiecień 2021

 

26 kwietnia br. odbyło się webinartium organizowane przez  Ambasadę RP w Pekinie. poświęcone Portowi Wolnego Handlu na wyspie Hainan oraz perspektywom współpracy biznesowej polskich firm z Chinami.
Celem wydarzenia było  zaprezentowanie po raz pierwszy dla potencjalnych instytucji w Polsce perspektyw współpracy z tą prowincją, a także rozpoznanie zainteresowania perspektywami współpracy z Portem Wolnego Handlu.

W spotkaniu uczestniczyli: Wojciech Zajączkowski – Ambasador RP w Chińskiej Republice Ludowej,Adam Bralczyk – Konsul Generalny RP w Kantonie,  Artur Gradziuk – kierownik Wydziału Ekonomicznego, Ambasada RP w Pekinie (prowadzący spotkanie).

Na webinarium zaproszono pięć organizacji okołobiznesowych: Izbę Przemysłowo-Handlową Polska-Azja (Janusz Piechociński), Polską Izbę Przemysłu Jachtowego i Sportów Wodnych – Polskie Jachty (Marcin Bąk), Stowarzyszenie Polska Wódka (Andrej Szumowski), Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników (Aleksandra Harasiuk) oraz KIGM, którą reprezentował Rafał Machowiak. Na spotkanie zaproszono również przedstawiciela Portu Gdańsk w Szanghaju - Mateusza Dawidowskiego oraz Zenona Kosiniak-Kamysza byłego ambasador RP w Singapurze.

W pierwszej części spotkania omówiono najważniejsze aspekty dot. przyszłej roli nowej strefy na wyspie Hainan w kontekście aktualnych możliwości prowadzenia działalności gospodarczej i trendów w polityce gospodarczej ChRL.

Wyspa Hainan ma w całości zostać objęta programem budowy specjalnej strefy ekonomicznej, co oznacza wdrożenie dodatkowych reform prorynkowych, których celem jest utworzenie strefy wolnego handlu oraz jednego z głównych portów w Azji (Free Trade Port).

Nowa strefa ekonomiczna na wyspie Hainan stwarza szanse na wzmocnienie współpracy gospodarczej między Polską a ChRL, w szczególności na promocję i eksport polskich produktów z branży dóbr luksusowych (łodzie/jachty, kosmetyki, biżuteria, galanteria) oraz wyrobów przemysłu spożywczego (alkohole), a także na rozwój współpracy dla sektorów związanych z obsługą handlu, w tym przede wszystkim transportu.

W drugiej części spotkania przedstawiciele zaproszonych organizacji wypowiedzieli się co do możliwości skorzystania przez ich branże z ww. projektu. Biorąc pod uwagę jego charakter oraz oczekiwania strony chińskiej, a także tendencje w światowym handlu i przewozie ładunków, według Sekretarza Generalnego KIGM spośród członków Izby najbardziej zainteresowane projektem mogą być polskie porty, w szczególności w związku z ich planami rozbudowy - Portu Centralnego w Gdańsku, Portu Zewnętrznego w Gdyni, czy Głębokowodnego Terminalu Kontenerowego w Świnoujściu.

W prowincji Hajnan dynamicznie jest rozwijana infrastruktura, włączając w to rozbudowę portów. Oficjalne statystyki podają, że przeładunki kontenerów na wyspie zwiększyły się w 2020 roku o 44%. Największy port na wyspie - Yangpu zwiększa swoją przepustowość z 650 000 TEU do 1,2 mln –  ma to nastąpić już w czerwcu 2021. Zgodnie z planem rozwoju do roku 2025 terminal kontenerowy w procie Yangpu zwiększy swój potencjał przeładunkowy do 5 mln TEU.

Na zakończenie spotkania i po wysłuchaniu stanowisk gości organizatorzy stwierdzili, że z przytoczonych wypowiedzi wnioskują, iż projekt Port Wolnego Handlu na Hajnan spotkał się z zainteresowaniem i w związku z tym w terminie późniejszym zaproponowane zostanie spotkanie o szerszej formule z decydentami prowincji oraz zainteresowanymi członkami zaproszonych organizacji.

Plan rozwoju Portu Wolnego Handlu https://www.china-briefing.com/news/hainan-ftz-masterplan-released-establish-chinas-biggest-free-trade-port-2035/