Droga Użytkowniczko, Drogi Użytkowniku portalu internetowego kigm.pl Uprzejmie informujemy, że od 25 maja 2018 r. obowiązuje tzw. RODO, czyli Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/48/WE. Nowe prawo wprowadza zmiany w zasadach regulujących przetwarzanie danych osobowych. Szczegółowe zapisy znajdziesz w nowej polityce prywatności portalu internetowego kigm.pl. Jednocześnie informujemy, że Państwa dane są przetwarzane w sposób bezpieczny, z należytą starannością i zgodnie z obowiązującymi przepisami
Polityka Prywatności/Cookies   
AKCEPTUJĘ
Joomla 3.1 Templates by FatCow Coupon

Nagrody Honorowe KIGM edycja 2023

Opublikowano: środa, 24, maj 2023

 

23 maja 2023 odbyło się posiedzenie Kapituły Nagrody i Wyróżnień Honorowych Krajowej Izby Gospodarki Morskiej.

Kapituła postanowiła przyznać Nagrodę Honorową KIGM „Bursztynową Kaczkę” (za najbardziej spektakularne osiągnięcie w roku poprzedzającym, przyczyniające się do rozwoju gospodarki morskiej) oraz trzy wyróżnienia honorowe – dwa „Bursztynowe Jajka” (za znaczny wkład w rozwój gospodarki morskiej) oraz „Bursztynowy Ster” – nagrodę dla osoby fizycznej za niekwestionowany wkład w rozwój gospodarki morskiej i organizacji morskiego samorządu gospodarczego.

Laureatami  Nagród Honorowych KIGM za rok 2022 zostali:

Nagroda Honorowa KIGM "Bursztynowa Kaczka"

•   Zarząd Morskiego Portu Gdynia S. A.

Za realizację i oddanie do eksploatacji nowego publicznego terminalu promowego, największej inwestycji w gdyńskim porcie od prawie pół wieku. Wartość projektu to ponad 290 mln zł, z czego unijne dofinansowanie wyniosło 116,8 mln zł. Nowy terminal może obsługiwać 4 promy na dobę i mogą do niego zawijać największe tego typu jednostki na Bałtyku, o długości do 240 m. Terminal to także nowoczesny budynek o powierzchnia 30 tys. m³ oraz budynek magazynowy o powierzchni 7 tys. m³. Nowa lokalizacja, bliżej wejścia do portu wewnętrznego, ułatwia manewrowanie promów oraz skraca czas związany z ich zawinięciem do portu, liczony od rozpoczęcia cumowania do wyjścia z portu. Wynosi on max. 2 godz.

Wyróżnienie honorowe KIGM "Bursztynowe Jajko"

•    Stena Line Polska Sp. z o.o
Za wprowadzenie na polski rynek promowy, do obsługi trasy między Portem Gdynia a Karlskroną, największych na Bałtyku promów klasy E-Flex, o długości 240 m i linii ładunkowej 3600 m. To kolejny krok armatora w kierunku dynamicznego rozwoju połączenia między Polską a Szwecją. Przez ponad ćwierć wieku Stena Line nieustannie rozwija linię promową Gdynia-Karlskrona. W tym czasie armator przewiózł 11 mln osób, blisko 2 mln samochodów osobowych i ponad 2 mln jednostek frachtowych.

•    CRIST S.A.
Za działania na rzecz ekologicznej transformacji w żegludze i realizację prośrodowiskowych projektów w postaci budowy zeroemisyjnych jednostek z  napędem elektrycznym. Ostatnim statkiem tego typu, który opuścił stocznie Crist, był prom Altera, który powstał dla fińskiego armatora FinFerries.

Tym co wyróżnia prom ALTERA jest fakt, że od czasu promu ELEKTRA z 2018 r., żadna inna stocznia w Polsce nie zdołała wygrać z konkurencją europejską w pozyskaniu kontraktu na zaprojektowanie i zbudowaniu promu z napędem elektrycznym. To dowodzi, że stocznia CRIST dostarcza promy z napędem elektrycznym cieszące się uznaniem zagranicznych armatorów i jest w stanie konkurować z innymi stoczniami europejskimi w tym segmencie rynku.

Wyróżnienie honorowe Bursztynowy Ster

•   Krzysztof Urbaś
Za wieloletnią pracę na rzecz polskiej gospodarki morskiej, w szczególności za niekwestionowany wkład w rozwój polskiej branży portowej w Gdyni, Gdańsku, Szczecinie i Świnoujściu. Ponad 20-letnie zaangażowanie w budowanie i działalność samorządu gospodarczego gospodarki morskiej, w tym m.in. udział w pracach Rady Krajowej Izby Gospodarki Morskiej oraz Komisji Zwyczajów Portowych, gdzie przyczynił się do opracowania „Zbioru praktyk i zasad współpracy uczestników obrotu portowego.”