Droga Użytkowniczko, Drogi Użytkowniku portalu internetowego kigm.pl Uprzejmie informujemy, że od 25 maja 2018 r. obowiązuje tzw. RODO, czyli Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/48/WE. Nowe prawo wprowadza zmiany w zasadach regulujących przetwarzanie danych osobowych. Szczegółowe zapisy znajdziesz w nowej polityce prywatności portalu internetowego kigm.pl. Jednocześnie informujemy, że Państwa dane są przetwarzane w sposób bezpieczny, z należytą starannością i zgodnie z obowiązującymi przepisami
Polityka Prywatności/Cookies   
AKCEPTUJĘ
Joomla 3.1 Templates by FatCow Coupon

Polski Dzień Morza w Budapeszcie 2023

Opublikowano: czwartek, 01, czerwiec 2023

 

31 maja 2023 w Budapeszcie odbył się Polski Dzień Morza - A Lengyel Tenger Napja, wydarzenie promujące od lat polskie porty, terminale portowe, przewoźników morskich oraz inne firmy polskiej gospodarki morskiej za naszą południową granicą tym razem - po raz pierwszy -  na Węgrzech.   Wydarzenie zostało zorganizowane we współpracy KIGM z Polską Ambasadą na Węgrzech i przy udziale biura PAIH oraz Węgierskiej Izby Przemysłowo-Handlowej.

Spotkanie rozpoczęła radca, kierownik działu polityczno-ekonomicznego pani Katarzyna Ratajczak-Sowa. Ambasador RP w Budapeszcie pan Sebastian Kęciek oficjalnie przywitał gości oraz tytułem wstępu przedstawił zarys stosunków handlowych pomiędzy Polską a Węgrami.  

Następnie głos zabrał Rafał Machowiak, Sekretarz Generalny KIGM, który po przywitaniu gości i podziękowaniu p. Ambasadorowi oraz pracownikom Ambasady, przedstawił podstawowe informacje nt. polskiej gospodarki morskiej, jej silnych stron, jej potencjału oraz wskazał na obszary, gdzie współpraca polsko-węgierska na płaszczyźnie gospodarki morskiej mogłaby mieć szanse powodzenia. W paru słowach powiedział też o KIGM. Oprócz zaproszenia Węgrów do korzystania z oferty polskich firm morskich oraz polskiego know-how - np. w kontekście budowy przez Węgry morskiego terminalu w Trieście, zaprosił zebranych gości do odwiedzenia - udziału  w MTM "Baltexpo" w październiku czy na rejsy Pogorią, gdzie obok odpoczynku mogliby zapoznać się z żeglarskim rzemiosłem.  

Kolejnym punktem programu spotkania były prezentacje przedstawicieli polskich firm biorących udział w Dniu Morza.  Przedstawili oni swoje przedsiębiorstwa oraz ofertę dla potencjalnych, węgierskich kontrahentów. W kolejności zaprezentowane zostały:  Zarząd Morskiego Portu Szczecin-Świnoujście (p. Ryszard Górski), Zarząd Morskiego Portu Gdynia, (p. Paulina Hebel), Polska Żegluga Bałtycka, (p. Bartłomiej Mazuruk) oraz Baltic Hub, (p. Marcin Kamola).

Przedstawione informacje spotkały  się z dużym zainteresowaniem zaproszonych gości, czego rezultatem były dyskusje w kuluarach i wymiana kontaktów. W czasie przerwy kawowej oraz po lunchu goście mogli skosztować polskich słodyczy. Jako że w tym roku mamy Rok Kopernika, nie mogło zabraknąć tradycyjnych toruńskich pierników, które cieszyły się dużym powodzeniem.

KIGM bardzo dziękuję panu Ambasadorowi, pani Radcy oraz całej załodze Ambasady. Dziękujemy również Panu Tłumaczowi, który bardzo ułatwił nam komunikację.

Relacja fotograficzna na: https://www.facebook.com/media/set/?set=a.576347671300116&type=3