KIGM: Żegluga krajowa - Pismo do Ministerstwa Infrastruktury
KIGM: Żegluga krajowa - definicja
W 2022 r. implementowano do polskiego prawa Dyrektywę 2022/993/UE. W toku prac, Departament Edukacji Morskiej w MI wyinterpretował z Dyrektywy nową definicję „żeglugi krajowej”, która zawyżyła zakres dotychczas obowiązującej -zmiana ta ograniczyła żeglugę krajową do morskich wód wewnętrznych i morza terytorialnego.
Konsekwencją implementacji było wydanie przez Ministra Infrastruktury w 2022 r. rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie wyszkolenia i kwalifikacji członków załóg statków morskich. Okazało się, że nowa definicja spowodowała utrudniania w uprawianiu żeglugi polskim armatorom (w tym prowadzenie prac związanych z Morską Energetyką Wiatrową) na akwenach, na których obowiązywały przepisy zmienione tym rozporządzeniem.
2022 i 2023 r. Krajowa Izba Gospodarki Morskiej wyraziła swą opinię w ww. sprawie wskazując na konsekwencje zmian i jednocześnie zgłaszając propozycje ich modyfikacji (relacje m.in. na KIGM - Rada KIGM POR 5/2022, 31 stycznia - Ministerstwo Infrastruktury - Portal Gov.pl,. Kwestia ta podjęta została również w październiku 2024 r. podczas posiedzenia Komisji Sejmowej GMiŻŚ. (KIGM - Zmiany systemowe - uzyskiwania kwalifikacji do prowadzenia żeglugi morskiej, spotkanie.)
20 stycznia 2025 r. KIGM wysłała pismo do p. Ministra Arkadiusza Marchewki, w którym przedstawiono propozycję zmiany definicji „żeglugi krajowej” lub, gdyby było to niemożliwe, wprowadzenie dodatkowej definicji „rozszerzonej żeglugi krajowej” o treści:
Żegluga krajowa – podróże po morskich wodach wewnętrznych i morzu terytorialnym Rzeczypospolitej Polskiej, a także na akwenach przyległych, na których Rzeczpospolita Polska ma władztwo w zakresie budowania i użytkowania sztucznych wysp, konstrukcji i innych urządzeń, o którym mowa w art. 17 ustawy z dnia 21 marca 1991 r. o obszarach morskich Rzeczypospolitej Polskiej i administracji morskiej (…).
Rozszerzona żegluga krajowa – podróże po akwenach przyległych do morza terytorialnego, na których Rzeczpospolita Polska ma władztwo w zakresie budowania i użytkowania sztucznych wysp, konstrukcji i innych urządzeń, o którym mowa w art. 17 ustawy z dnia 21 marca 1991 r. o obszarach morskich Rzeczypospolitej Polskiej i administracji morskiej (Dz. U. z 2024 r. poz. 1125), w celu obsługi morskich farm wiatrowych, o których mowa w ustawie z dnia 17 grudnia 2020 r. o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych (…).
Pełen tekst pisma można przeczytać tu:
images/news/2025-01-20/2025-01-20_p_Minister_Arkadiusz_Marchewks.pdf