Droga Użytkowniczko, Drogi Użytkowniku portalu internetowego kigm.pl Uprzejmie informujemy, że od 25 maja 2018 r. obowiązuje tzw. RODO, czyli Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/48/WE. Nowe prawo wprowadza zmiany w zasadach regulujących przetwarzanie danych osobowych. Szczegółowe zapisy znajdziesz w nowej polityce prywatności portalu internetowego kigm.pl. Jednocześnie informujemy, że Państwa dane są przetwarzane w sposób bezpieczny, z należytą starannością i zgodnie z obowiązującymi przepisami
Polityka Prywatności/Cookies   
AKCEPTUJĘ
Joomla 3.1 Templates by FatCow Coupon

Polski Dzień Morza w Pradze - spotkania robocze

Opublikowano: czwartek, 06, kwiecień 2023

 

W ramach realizacji planów promocji polskiej branży morskiej, sekretarz generalny KIGM Rafał Machowiak przebywał  3 i 4 kwietnia w Pradze.
Polski Dzień Morza - nazwa projektu mającego na celu promocję polskich portów, stoczni, armatorów, szkół i uczelni morskich, usługi transportowo-logistycznych i innych, tradycyjnie organizowany jest przez KIGM we współpracy z polskimi placówkami dyplomatycznymi  i miejscowymi organizacjami skupiającymi firmy, których członkowie mogą być w kręgu zainteresowania polskich podmiotów.

Polski Dzień Morza w Czechach planowany jest na koniec września 2023. Zeszłoroczna edycja, w ramach Polskiego Dnia Morza, odbyła się w październiku pod nazwą Polish Logistics Day.
Podczas kwietniowej wyjazd R. Machowiak spotkał się z ambasadorem RP p. Mateuszem Gniazdowskim,  wiceambasador p. Agatą Mazur oraz I sekretarzem ambasady p. Danielem Piekarskim. Rozmawiano o terminie wydarzenia, jego formule, o liście gości. Ustalono, że miejscem spotkania będzie siedziba ambasady. Rozmawiano również o innych wydarzeniach branżowych organizowanych w Polsce takich jak Kongres Morski w Szczecinie, Baltexpo w Gdańsku czy Forum Gospodarki Morskiej i Bursztynowa Kaczka w Gdyni. Ambasador zainteresowanie ww. wydarzeniami i nie wyklucza, ze w październiku delegacja ambasady odwiedzi Trójmiasto, tym bardziej, że od 29 marca br. ruszyło bezpośrednie połączenie lotnicze Gdansk-Praga, a lot trwa godzinę.

Tego samego dnia miało miejsce spotkanie z dr inży. Petrem Rožkem, szefem Związku Spedytorów i Logistyków Czeskiej Republiki. Poruszono tematy: odkładanej z przyczyn pandemii czeskiej wizyty studyjnej w polskich portach, zastanawiając się czy termin Baltexpo nie byłby dobrą do tego okazją; współpracy między branżami transportowymi z Czech i Polski w aspekcie wojny  na Ukrainie, konkurencyjności ofert polskich portów i wiedzy na ten temat w ČR;  inwestycjach infrastrukturalnych - realizowanych i planowanych w obu krajach oraz  jakości połączeń drogowych i kolejowych między Polską i Czechami.

Kolejnym spotkaniem, było spotkanie z p. Janem Sechterem, m. in.  byłym ambasadorem Czech w Polsce, obecnie odpowiedzialnego za sprawy sekcji transportowej EU i sprawy zagraniczne w Izbie Gospodarczej Czeskiej Republiki. Głównym tematem rozmów były sytuacja ekonomiczna w obu krajach, wykorzystanie funduszy europejskich na potrzeby promocji firm za granicą, promocja czeskiego biznesu w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem kooperacji w kwestiach morskich, wspolnych przedsięwzięciach związanych z Baltexpo, a także sprawy kulturalne i historyczne wiążące Czechów z polskim wybrzeżem.


Na wszystkich spotkaniach poruszano też kwestie turystyki morskiej i szerokie oferty turystycznej polskich miast portowych, wraz z zaproszeniem do korzystania z niej już w rozpoczynającym się sezonie. Sekretarz generalny zaprosił również do zapoznania się z ofertą rejsów i szkoleń morskich na STS Pogódki, jednostki, której właścicielem jest niedawno przyjęty do KIGM Pomorski Związek Żeglarski.