Droga Użytkowniczko, Drogi Użytkowniku portalu internetowego kigm.pl Uprzejmie informujemy, że od 25 maja 2018 r. obowiązuje tzw. RODO, czyli Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/48/WE. Nowe prawo wprowadza zmiany w zasadach regulujących przetwarzanie danych osobowych. Szczegółowe zapisy znajdziesz w nowej polityce prywatności portalu internetowego kigm.pl. Jednocześnie informujemy, że Państwa dane są przetwarzane w sposób bezpieczny, z należytą starannością i zgodnie z obowiązującymi przepisami
Polityka Prywatności/Cookies   
AKCEPTUJĘ
Joomla 3.1 Templates by FatCow Coupon

Posiedzenie Rad KIGM: Komisja Zwyczajów Portowych. Prezentacja firmy Mapalu

Opublikowano: poniedziałek, 18, wrzesień 2023

14 września 2023 w Brodnie Wielkim w Centrum Sportów Wodnych i Promocji Regionu odbyły się połączone posiedzenia Rady KIGM i Rady KIGM Pomorskiego Oddziału Regionalnego. Głównym tematem obrad było powołanie do życia gremium pod roboczą nazwą – Komisja Zwyczajów Portowych. W 2013 działająca pod egidą KIGM Komisja o tej samej nazwie, przedstawiła, po latach intensywnej pracy Radzie KIGM do zatwierdzenie dokument „Zbiór praktyk i zasad współpracy uczestników obrotu portowego” (do pobrania na stronie KIGM). Po 10 latach Rada KIGM stwierdzała, że okoliczności, zarówno prawne jak i te związane z codzienną działalnością portową uległy pewnym zmianom, dokument ten powinien zostać zaktualizowany. W skład Komisji będą wchodzić uznane autorytety związane z działalnością portu, także reprezentujący organizacje działające w polskich portach , a o jego stroną prawną zadbają prawnicy morscy skupieni w Międzynarodowym Sądzie Arbitrażowym (MSA) przy KIGM.

W dalszej części obrad rozmawiano również o propozycjach obchodów 25-lecia KIGM oraz wysłuchano zaproszenia Prezesa MSA Zbigniewa Jasia, na Konferencję z okazji 70-lecia MSA – odbędzie się ona 12 października br. podczas MTM Baltexpo.

Ster obwodowy firmy Mapalu
Po obradach członkowie Rady i zaproszeni goście obejrzeli premierową dla biznesu prezentację innowacyjnych rozwiązań firmy członkowskiej KIGM – Mapalu.
Panowie Paweł Łuniewski (prezes Mapalu), Włodzimierz Hebel (dyrektor techniczny Mapalu) oraz Sebastian Bielicki (Centrum Techniki Okrętowej – gdzie ster był poddany testom) zaprezentowali obwodowy ster strumieniowy – jako polskie, nowatorskie, przedsięwzięcie, które może być konkurencyjnie dla sterów strumieniowych obecnie stosowanych w żegludze. Jedną z głównych zalet, przy sprawności wyższej lub podobnej do istniejących rozwiązań, jest łatwiejsza możliwość montowania go na pływających już jednostkach nie posiadających sterów strumieniowych (nie wymaga radykalnej przebudowy kadłuba) a także jego konserwacja jest prostsza i szybsza, gdyż również nie ma potrzeby dokowania jednostki – wyciągania jej z wody. W 2022 ster został zgłoszony przez KIGM do Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP w kategorii Badania i Rozwój.
Następnie została zaprezentowana nowatorska płetwa sterowa z rozwiązaniem Hebla. Rozwiązanie bazuje na połączeniu dwóch profili zwężających się względem siebie. Poprzez zastosowanie takiego rozwiązanie uzyskano bardzo wysokie właściwości manewrowe jednostki, redukcję zużycia paliwa, a co za tym idzie redukcję emisji gazów cieplarnianych.
Po prezentacjach na pokładzie jednostki zbudowanej przez firmę Mapalu, na wodach jeziora Brodno Wielkie uczestnicy mogli przekonać się jak działa ww. ster.
Oba rozwiązania zostaną zaprezentowane na MTM Baltexpo na stoisku Mapalu, już dziś zapraszamy.
Krajowa Izba Gospodarki Morskiej dziękuje Komandor CSWiP pani Hannie Kajeta, panom Pawłowi Łuniewskiemu i Włodzimierzowi Heglowi z firmy Mapalu, oraz Zarządowi Morskiego Portu Gdynia S.A. za pomoc w organizacji posiedzenia rad oraz spotkania.