Droga Użytkowniczko, Drogi Użytkowniku portalu internetowego kigm.pl Uprzejmie informujemy, że od 25 maja 2018 r. obowiązuje tzw. RODO, czyli Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/48/WE. Nowe prawo wprowadza zmiany w zasadach regulujących przetwarzanie danych osobowych. Szczegółowe zapisy znajdziesz w nowej polityce prywatności portalu internetowego kigm.pl. Jednocześnie informujemy, że Państwa dane są przetwarzane w sposób bezpieczny, z należytą starannością i zgodnie z obowiązującymi przepisami
Polityka Prywatności/Cookies   
AKCEPTUJĘ
Joomla 3.1 Templates by FatCow Coupon

Budapesztańska Izba Przemysłowo-Handlowa w Gdyni

Opublikowano: środa, 13, wrzesień 2023

8 września 2023 w siedzibie Zarządu Morskiego Portu Gdynia S.A. odbyło się spotkanie przedstawicieli Budapesztańskiej Izby Przemyslowo-Handlowej (A Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara) oraz Krajowej Izby Gospodarki Morskiej. Stronę węgierską reprezentowali – prezes izby p. Haranghy Csaba, dyrektor ds. komunikacji i marketingu p. Peter Varga, obecny był również przedstawiciel Konsulatu Generalnego Węgier w Gdańsku p. Konsul Pauer Pál; KIGM była reprezentowana przez sekretarza generalnego p. Rafała Machowiaka.

Na spotkaniu R. Machowiak przedstawił gościom prezentację dotyczącą KIGM i jej działalności oraz informacje na temat polskiej gospodarki morskiej – jej poszczególnych sektorów i firm zrzeszonych w Izbie, także w kontekście ich potencjalnej współpracy w Węgrami. Na koniec swego wystąpienia zaprosił gości do odwiedzenia w październiku targów Baltexpo, na których będzie można, pod jednym dachem, zobaczyć szeroką ofertę polskie branży morskie, a w czasie wolnym do skorzystania przez pracowników Izby i jej członków z oferty rejsów STS Pogorii po Morzu Śródziemnym.

Prezes H. Csaba opowiedział o działalności budapesztańskiej izby, jej członkach i możliwościach współpracy z KIGM. Skupia ona 2700 członków z różnych branż biznesu i jest największą izbą tego typu na Węgrzech. Zaoferował pomoc w dotarciu do przedsiębiorców, którzy mogliby być interesujący dla polskich partnerów oraz takich, którzy szukali by partnerów w Polsce. 

W czasie dyskusji zgodzono się, że kooperacja jest możliwa na wielu płaszczyznach dotyczących promocji firm skupionych w obu izbach. Oferta polskiej branży morskiej, która może spotkać się z zainteresowaniem strony węgierskiej, możliwa w zakresie węgierskiego eksportu i importu przez polskie porty, branży stoczniowej, wymiany know-how, szkoleń i edukacji kadr związanych zarówno z przemysłem portowym i około-portowym, żegludze, energetyce, szeroko rozumianym bezpieczeństwie akwenów wodnych czy ochronie środowiska. Zebrani zgodzili się, że wiele z wymienionych można brać pod uwagę np. w kontekście budowy węgierskiego terminala w porcie w Trieście a także w związku z wykorzystaniem Dunaju czy w przemyśle tzw. czasu wolnego – np. nad Baltonem.

Goście wyrazili zainteresowanie Targami Baltexpo, a także ofertą STS Pogorii. W szczególności temat żeglarstwa okazał się bliski prezesowi H. Csabie, który sam jest żeglarzem, oraz który reprezentował Węgry w tej dyscyplinie na olimpiadzie w Atlancie. Sport, kultura i edukacja to ważne środki budujące relacje, tożsamości i obopólne poznanie, i obaj przedstawiciele Izb zgodzili się, że w miarę swych możliwości będą wspierać inicjatywy tego typu jako że powszechnie wiadomo, że mają one także przełożenie na relacje biznesowe i pomagają w nawiązaniu kontaktów teraz i procentują na przyszłości.

Po prezentacjach izb i rozmowach, które przebiegły w bardzo dobrej atmosferze, R, Machowiak zaprosił węgierskich gości na zwiedzanie gdyńskiego portu. W czasie wizyty zobaczyli m.in. terminal promowy, terminal GCT, HES, Dworzec Morski, Urząd Morski i Kapitanat Portu, a także wejście do portu i cumowanie przy nabrzeżu Helskim kontenerowca MSC UNITED VIII.

KIGM dziękuje Zarządowi Morskiego Portu Gdynia S.A. oraz Bałtyckiemu Terminalowi Kontenerowemu i ich pracownikom za pomoc w zorganizowaniu wizyty węgierskich gości.

 fotogaleria: https://www.facebook.com/media/set/?vanity=100067746645166&set=a.631025959165620