Posiedzenie Rady Krajowej Izby Gospodarczej w Warszawie.
19 grudnia w Warszawie odbyło się ostatnie w 2024 r. posiedzenie Rady Krajowej Izby Gospodarczej. Spotkanie otworzył Przewodniczący Rady KIG Janusz Wiśniewski oraz Andrzej Arendarski i Marek Kłoczko. W spotkaniu wzięło udział ok. 30 przedstawicieli izb gospodarczych z całej Polski zgromadzonych w KIG w tym członkowie Rady – Krajową Izbę Gospodarki Morskiej reprezentował sekretarz generalny Rafał Machowiak.
Tematem posiedzenia były sprawy sprawozdawcze i organizacyjne. Podjęto uchwałę o terminie Walnego Zgromadzenia KIG, wysłuchano sprawozdania Komisji Rewizyjnej, omówiono i przyjęto budżet KIG na rok 2025 r. Rozmawiano o współpracy gospodarczej w kraju i zagranicą.
W związku z niedawno obchodzonym rokiem (13.12.2023) powołania rządu dyskutowano również sytuacji gospodarczej Polski, sytuacji przedsiębiorców i współpracy z resortami związanymi z branżami reprezentowanymi przez poszczególne izby gospodarcze. Przy zrozumieniu problemów z jakim rządząca koalicja musi się mierzyć, w szczególności w sferze prawa, wskazywano na kwestie, które mogły by być już zrobione a brakuje ich jeśli chodzi o gospodarkę – również w zakresie prawa na poziomie rozporządzeń. Zebrani wyrazili swoje zaniepokojenie ws. np. braku strategii rozwoju przemysłu, kierunków rozwoju gospodarki oraz energetyki, braku koordynacji i decyzyjności jeśli chodzi o pracę resorów, których gospodarka znajduje się w zakresie działania. Wyrażono pewne nadzieje związane z informacjami, że podczas prezydencji Polski w Radzie UE jednym z priorytetów będą działania na rzecz podniesienia konkurencyjności gospodarki europejskiej, być może także polskiej. Wzrost kosztów zatrudnienia, wprowadzane ambitnych projektów dotyczący redukcji CO2 czy związanych z ESG mogą nie mieć pozytywnego wpływu na rozwój PKB Unii czy Polski w świetle globalnej konkurencji i jako takie być może zostaną zrewidowane.
***
W przerwie przed drugą częścią spotkania Główny Ekonomista KIG p. Piotr Soroczyński przedstawił prezentację „Gospodarka okiem ekonomisty - Czynniki ostrzegawcze przed kryzysem walutowym”.
***
Po posiedzeniu Rady odbyło się spotkanie z posłem Ryszardem Petru (przewodniczący Komisji Gospodarki i Rozwoju oraz Finansów Publicznych Sejmu RP) oraz byłym podsekretarzem stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych Jackiem Bartmińskim (gdy p. J. Bartmiński był zapraszany na obrady Rady KIG był jeszcze w rządzie; 29 listopada 2024 odwołany).
Podczas spotkania p. R. Petru powiedział, że są małe szanse na deregulację (przepisów związanych z gospodarką), a z pewnością nikt nie przeprowadzi deregulacji wzorem ministra. Mieczysław Wilczka z 1988 r. (tzw. Ustawa Wilczka regulująca w sposób liberalny działalność gospodarczą, a która można zamknąć w dwóch zdaniach „co nie jest zakazane, jest dozwolone” i „pozwólcie działać”).
Na inne pytania z „sali” np. co stanowi największy problem w podejmowaniu decyzji dotyczących gospodarki oraz odpowiednich zmian w prawie (oprócz współpracy z p. Prezydentem - bądź raczej jej braku) p. R. Petru odpowiedział, że lewicowa część koalicji oraz administracja – dla przykładu podał, że nad zmianą składki zdrowotnej pracują te same osoby, które były odpowiedzialne za tworzenie Polskiego Ładu…
Na pytanie co w takiej sytuacji ma robić biznes i organizacje okołobiznesowe i czy jest szansa na większy progres w sprawach gospodarczych, obaj panowie odpowiedzieli, że należy wzmocnić głos przedsiębiorców np. podczas posiedzeń komisji sejmowych a także uświadamiać swoich przedstawicieli w parlamencie organizując z nimi spotkania oraz wysyłając petycje i apele do władz o podjęcie lub zaniechanie działań. Bardzo ważne jest również przekonywanie wyborców o ważności proponowanych zmian i zachęcanie ich do wywierania nacisku na swoich przedstawicieli.
Na koniec spotkania przewodniczący posiedzenia podziękował zaproszonym gościom za udział i spuentował spotkanie parafrazując słowa J. F. Kennedy’ego w duchu liberalizmu gospodarczego „Nie pytaj co rząd może zrobić dla ciebie, ale co mógłby przestał już robić”.
Po posiedzeniu Rady wszyscy zebrani udali się do hallu głównego siedziby Izby na spotkanie wigilijne. Przy choince, w świątecznej atmosferze i zapachu wigilijnych potraw Prezydent KIG, Andrzej Arendarski, Prezes Marek Kłoczko oraz Przewodniczący Rady KIG Janusz Wiśniewski złożyli wszystkim życzenia zdrowych i spokojnych świąt i pomyślności i optymizmu w nadchodzącym roku 2025.
***