Droga Użytkowniczko, Drogi Użytkowniku portalu internetowego kigm.pl Uprzejmie informujemy, że od 25 maja 2018 r. obowiązuje tzw. RODO, czyli Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/48/WE. Nowe prawo wprowadza zmiany w zasadach regulujących przetwarzanie danych osobowych. Szczegółowe zapisy znajdziesz w nowej polityce prywatności portalu internetowego kigm.pl. Jednocześnie informujemy, że Państwa dane są przetwarzane w sposób bezpieczny, z należytą starannością i zgodnie z obowiązującymi przepisami
Polityka Prywatności/Cookies   
AKCEPTUJĘ
Joomla 3.1 Templates by FatCow Coupon

Spotkanie z prezydentem Bartoszem Bartoszewiczem

Opublikowano: poniedziałek, 18, styczeń 2016

15 sierpnia o 12.00 w siedzibie KIGM przy ul. Armii Krajowej 24 w Gdyni odbyło się spotkanie przedstawicieli firm i jednostek edukacyjnych branży gospodarki morskiej, zainteresowanych przeprowadzaną obecnie reformą kształcenia zawodowego i średniego technicznego, i w przyszłości pozyskiwaniu pracowników spośród wykształconych kadr.

 

Pan wiceprezydent najpierw nakreślił główne kierunki wprowadzanych zmian, których celem jest podniesienie poziomu rekrutacji i poziomu kształcenia w szkołach typu zawodowego i średniego technicznego. Na tym poziomie edukacji Gdynia stawia na kształcenie w zawodach związanych z gospodarką morską, motoryzacją, nowymi technologiami, turystyką i finansami. By przystąpić do realizacji reformy edukacyjnej konieczna jest konsolidacja jednostek edukacyjnych i poprawa warunków kształcenia od strony infrastrukturalnej i programowej. Zgodnie z założeniami szkoły będą wyposażone w warsztaty odpowiadające postępowi technicznemu oraz pozwalające odbyć ćwiczenia na sprzęcie, na którym absolwenci będą pracować u przyszłego pracodawcy (np. rozbudowane zostaną warsztaty w zespole szkół na ul. Morskiej).

Ważne jest również tzw. kształcenie dualne (czyli w szkole oraz przedsiębiorstwie). Co więcej potrzebna jest również kampania informacyjno-promocyjna, która doprowadzi do zmiany postrzegania średnich szkół technicznych i zawodowych jako mniej interesujących dla rodziców i uczniów od np. liceów. By podnieść wskaźniki rekrutacji w szkolnictwie zawodowym i technicznym konieczne jest nie tylko podniesienie atrakcyjności oferty edukacyjnej, ale też wyposażanie szkól w kompleksy sportowe oraz internaty. Gdynia liczy bowiem również na uczniów ww. szkół nie tylko z Trójmiasta.

W następnej części spotkania zebrani zadawali pytania panu B. Bartoszewiczowi. M.in. padały pytania czy oferta kształcenia w danych zawodach została wnikliwie skonsultowana z pracodawcami, którzy w przyszłości będą zatrudniać absolwentów szkół. Wyrażono wątpliwości czy w ofercie kształcenia znajdują się zawody, których rzeczywiście potrzeba na rynku pracy, czy być może oferta nie powstaje głównie na podstawie sugestii dyrektorów szkół i nauczycieli. Pan prezydent wskazał, że rozmowy z pracodawcami są prowadzone, co więcej jest również otwarty na kolejne propozycje, skąd m.in. jego obecność na zorganizowanym przez KIGM spotkaniu.