Droga Użytkowniczko, Drogi Użytkowniku portalu internetowego kigm.pl Uprzejmie informujemy, że od 25 maja 2018 r. obowiązuje tzw. RODO, czyli Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/48/WE. Nowe prawo wprowadza zmiany w zasadach regulujących przetwarzanie danych osobowych. Szczegółowe zapisy znajdziesz w nowej polityce prywatności portalu internetowego kigm.pl. Jednocześnie informujemy, że Państwa dane są przetwarzane w sposób bezpieczny, z należytą starannością i zgodnie z obowiązującymi przepisami
Polityka Prywatności/Cookies   
AKCEPTUJĘ
Joomla 3.1 Templates by FatCow Coupon

Spotkanie z delegacją ambasady Estonii

Opublikowano: środa, 24, listopad 2021

18 listopada 2021 odbyło się spotkanie delegacji ambasady Estonii z sekretarzem Generalnym KIGM. W skład delegacji weszli Natalia Luts, radca polityczno-ekonomiczny ambasady, Daniel Bajer, dyrektor polskiego oddziału Enterprise Estonia, a także przedsiębiorcy – Madis Sassiad i Tōnu Mets z firmy GoSwift.

Rozmawiano o obecności firm estońskich na polskim rynku i możliwości współpracy z KIGM i jej członkami w szczególności w zakresie cyfryzacji rożnych procesów. Cyfryzacja i IT to branża niezwykle mocna w Estonii, i jak zaznaczył dyrektor Bayer Estonia postawiła na innowacyjność i tę branżę.

Przedstawiciele firmy GoSwift specjalizują się m.in. w obsłudze ruchu granicznego w zakresie jego digitalizacji. Ich oferta skierowana jest terminali portowych i służb granicznych, armatorów promowych czy firm przewozowych. Jak dotychczas ich rozwiązania działają na granicy fińsko-rosyjskiej (trzy punkty graniczne), rosyjsko-białoruskiej (5 punków granicznych). Wprowadzili też internetowy system rezerwacji dla odwiedzających Tallin TV Tower.

Estonia zwana również żartobliwie E-stonią z swoją populacją 1 300 000 jest jednym z liderów innowacyjności i cyfryzacji. Po przemianach ustrojowych i odzyskaniu niepodległości, posiadając stosunkowo dobrze wykształcone społeczeństwo Estonia postawiła na rozwój technologii, naukę programowania, inwestycje w nowoczesne systemy informatyczne. Stopień cyfryzacji kraju jest bardzo wysoki.

Jak powiedział D. Bajer w artykule „Fenomen estońskiej cyfryzacji” „Obecnie blisko 2500 usług administracyjnych jest online. Tylko ślub i rozwód oraz transakcję kupna i sprzedaży nieruchomości trzeba zrealizować fizycznie w urzędzie, pozostałe usługi administracji państwowej wykonywane są zdalnie (…) Założenie spółki w Estonii trwa 15 minut, natomiast roczne rozliczenie podatków ok. 3 minut. Wszystko odbywa się oczywiście online. Poza doskonale działającą edukacją, Estończycy mają przejrzysty i przyjazny system prawny w ramach, którego  funkcjonuje technologia na bardzo zaawansowanym poziomie. Cały system jest szybki i transparentny, co jest olbrzymim atutem.” ( https://www.ekorynek.com/index.php/finanse-i-prawo/509-fenomen-estonskiej-cyfryzacji).